Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
14 postów 9 komentarzy

Po prostu

Dariusz Grabowski - ekonomista i polityk, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm III i IV kadencji, kandydat w wyborach prezydenckich w 2000, od 2004 do 2009 deputowany do Parlamentu Europejskiego

RÓBMY SWOJE

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Odpowiedź na List Otwarty Prezesa C.K.

 

                         RÓBMY SWOJE PANIE DUDA! 
            Odpowiedź na List Otwarty Prezesa C.K.
                         (tekst przywrócony)
 
     Zacznę od cytatu: „Przedsiębiorcy mają głęboko w dupie”, „Jest Pan bezwzględnym cynikiem…demagogiem…na idiotę Pan nie wygląda”.
 
    Oto styl, a jak styl to osobowość i świadectwo o sobie samym, które wystawia Cezary Kaźmierczak prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Polskich. Ponieważ być Prezesem oznacza reprezentować zatem Pan C.K. jako pierwszy wśród równych ukazał kim są pozostali członkowie tej organizacji.
 
     Inwektywami i epitetami Pan Prezes C.K. obrzuca – kogo? Przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudę widząc w nim głównego winowajcę polskich problemów gospodarczych i przeciwnika pracodawców.
 
     Takim zachowaniem Pan Prezes C.K. kompromituje się, gdyż nienawiścią, nawoływaniem do wojny pracodawców z pracobiorcami niczego w Polsce nie osiągnie poza jednym…zrealizowaniem scenariusza tych, którzy polskie przysłowie „Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta” poznali i stosują na naszą zgubę. Mam na myśli głównie kapitał zagraniczny.
 
     Warto zauważyć, że Pan Prezes C.K. nigdy publicznie z podobną determinacją i ostrością nie „stawał” przeciw zagranicznym bankom, które łupią polskich przedsiębiorców bądź odmawiają kredytu czy przeciw zagranicznym sieciom handlowym wymuszającym skrajnie niekorzystne dla polskich podmiotów warunki „wejścia na półkę”. Krytycznie o polityce gospodarczej kolejnych rządów, premierów, ministrów Pan Prezes C.K. nie raczył był się zająknąć. Odwagi starczyło na „przywalanie” Piotrowi Dudzie w liście otwartym i przed kamerami usłużnej telewizji TVN.
 
     Zostawmy styl i język choć wiemy, że spełniają ważną funkcję, bo ułatwiają czytelnikowi rozpoznanie z kim ma do czynienia. Przejdźmy do poglądów Pana Prezesa C.K.
 
     Oto cytaty z jego listu: „Dzięki umowom cywilno-prawnym wielu młodych ma jakąkolwiek pracę”. I dalej: „Protestując przeciwko ozusowaniu wszystkiego czy płacy minimalnej…bronimy najsłabszych bo mają pracę.” Kolejny: „W Polsce praca opodatkowana jest jak wódka i jest główną przyczyną bezrobocia”.
 
     Pan Prezes C.K. stoi na stanowisku, że wysokie koszty robocizny i narzuty na płace to główny powód niskiej opłacalności produkcji, słabej konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, a winę za to ponoszą związki zawodowe, gdyż to one swymi roszczeniami płacowymi  krępują pracodawców i rząd. Można by zapytać - jaka płaca i jakie na nią narzuty są zdaniem Pana Prezesa C.K. uzasadnione. Odpowiedzi możemy się łatwo domyślić.
 
     Pan Prezes C.K. nie chce przyjąć do wiadomości faktu, że Polska ma jeden z najniższych w Europie a też i wśród krajów o średnim poziomie rozwoju udział kosztów robocizny w tworzeniu PKB. Ponad połowa Polaków nie ma żadnych oszczędności, a miliony żyją poniżej już nie tylko minimum socjalnego, ale biologicznego. Zdaniem Pana Prezesa C.K. sami są sobie winni i winne są związki zawodowe.
 
     Poważnie zainteresowani kondycją polskiego społeczeństwa dramatyczne dane o jej stanie znajdą w publikacjach profesorów: L.Oręziak, J. Hrynkiewicz, J.Żyżyńskiego, R.Domańskiego i innych.
 
     Stosując logikę Pana Prezesa C.K. nie sposób pojąć, jak mogą prosperować społeczeństwa krajów wysoko rozwiniętych, gdzie płaca minimalna, minimum socjalne, partycypacja załóg w zyskach przedsiębiorstw, akcjonariat pracowniczy to pojęcia powszechnie znane, stosowane i przestrzegane.
 
     Moim zdaniem Pan Prezes C.K. nie chce albo nie potrafi się przyznać, że dla władzy i międzynarodowych struktur kapitałowych funkcjonujących w Polsce jest wygodnym narzędziem w konfliktowaniu polskich pracodawców i pracobiorców, odwracaniu uwagi od sedna sprawy – kto jest winien, dlaczego i kto ponosi odpowiedzialność za dramatyczną sytuację polskich przedsiębiorstw i biedę większości narodu. Odpowiedź na to pytanie jest za prosta dla Pana Prezesa C.K., który szuka jej w kieszeniach polskich pracowników zamiast w portfelach i na kontach firm zagranicznych i ich personelu oraz u spolegliwych wobec tegoż kapitału przedstawicieli władzy, środowisk politycznych i biurokracji państwowej i samorządowej.
 
     Panie Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotrze Duda! Niech Pan nie zwraca uwagi na prezesów pokroju Pana C.K. Ja, Dariusz Grabowski, od ponad 30 lat  polski przedsiębiorca - jestem z Panem i …róbmy swoje!
 
 
 
 
                                      Dariusz Maciej Grabowski
                                              przedsiębiorca

               

KOMENTARZE

 • Przedsiębiorca? Co to za przedsiębiorca wypisuje takie rzeczy
  W swoim credo pisze
  "Pierwszy rok bądź dwa pracy absolwenta szkoły lub uczelni powinny być zwolnione z opłat ZUS i narzutów na płace ponoszonych przez przedsiębiorców."
  http://www.grabowski.pl/347/MOJECREDO

  No więc co haracz na ZUS jest czy nie jest barierą w zatrudnianiu?
  Bo nie rozumiem już dlaczego atakuje pan Kaźmierczaka - prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Polskich. Przecież on w tym liście otwartym wyraźnie porusza związek haraczu na ZUS i bezrobociem.

  Panie przedsiębiorco i ekonomisto pisze pan

  "Pan Prezes C.K. nie chce przyjąć do wiadomości faktu, że Polska ma jeden z najniższych w Europie a też i wśród krajów o średnim poziomie rozwoju udział kosztów robocizny w tworzeniu PKB."

  ale oczywiście nic pan nie rozumie.
  Dlaczego udział kosztów robocizny jest mały w PKB?
  Nie wpadł pan na to, że może właśnie dlatego, że udział materiałów jest duży (dominuje produkcja przetwórcza nisko opłacalna)?
  Porównywanie polskiej gospodarki nisko innowacyjnej, przetwórczej z gospodarkami wysoko uprzemysłowionymi, mającymi silne sektory usług (bankowe) nie ma sensu.
  Czy przez podniesienie kosztów pracy (ZUS) zamierza pan czarodziejską róźdżką zmienić strukturę polskiego PKB?
 • Zróbta swoje
  Przywróćcie poprzednią dyskusję
 • @NUS 20:39:04
  "Porównywanie polskiej gospodarki nisko innowacyjnej, przetwórczej z gospodarkami wysoko uprzemysłowionymi, mającymi silne sektory usług (bankowe) nie ma sensu."

  Przez 20 lat polscy przedsiębiorcy nie zdobyli się na innowacyjność. Może państwo ma im wymyślać nowe biznesy?
 • tekst jest zbyt uprzejmy zważywszy na okoliczności
  Ja napisałem lepszy i krótszy (mały fragment kursywą):
  http://netsociety.nowyekran.pl/post/89555,rola-elit-w-ksztaltowaniu-polityki-gospodarczej
 • @Cezary Bialik 20:56:31
  "Przez 20 lat polscy przedsiębiorcy nie zdobyli się na innowacyjność."

  A co Cezary Bialik przez ostatnie 20 lat innowacyjnego wprowadził na rynek?

  "Może państwo ma im wymyślać nowe biznesy?"
  Wystarczająco dużo biznesów padło przez to państwo.
 • Przytoczę taki oto trafny komentarz blogera Rusticulus:
  Gościu z księżyca spadłeś?
  Napracowałeś się nad bezwartościowym tekstem po to tylko, aby zamydlić oczy frajerom. Wyjaśniam sedno sprawy - Polacy MUSZĄ być gospodarzami we własnym kraju. Dzisiaj decyduje o Nas jakaś jaczejka żydowska z Frankfurtu (bo nie z Brukseli, tam tylko odprawiają teatr) , inna Aniela czy Putin. Nasi kacykowie od 1945 roku tylko trzaskają obcasami i wykonują ichnie rozkazy. Polacy do władzy i po kłopotach!

  Rusticulus 24.03.2013 07:46:53
 • @panMarek 22:17:04
  Interesujące jest, że brukselska biurwa tak chwali figuranta Dudę...
 • @autor
  Dariusz Grabowski poseł na sejm III i IV kadencji - „RÓBMY SWOJE” oczywiście na drugi dzień po ogłoszeniu wyników znaczy : a teraz drodzy wyborcy pocałujcie nas w dupę, tyle że nieładnie brzmi i nie da się zaprezentować w TV więc „politycy” nie wypowiadają. A poprzeć dużą grupę społeczną jest oczywiście dla polityka korzystne, zawsze jakieś głosy się zdobędzie .
  „Walka” z bezrobociem zwiększająca opodatkowanie, zamiast likwidacja przeszkód prawnych dla otwierania własnych warsztatów produkcyjnych to po prostu chęć posiadania najmitów – dużo i tanio – czyli też politycznie słuszne w interesie oligarchów i korporacji POLITYK PEŁNĄ GĘBĄ
 • PROSZĘ POWTÓRNIE O PODANIE TEMATU PAŃSKIEJ PRACY DYPLOMOWEJ
  CZEKAM NA TĄ INFORMACJE,CHYBA ŻE NIC PAN NIE KOŃCZYŁ
 • @Cezary Bialik 20:56:31
  Panu Romanowi Klusce panstwo wymyslilo nowy biznes. Prosze sie pana Kluski zapytac co mysli o tym panstwie.
 • @serendipity 11:31:36
  Pana Kluskę wykończyli drodzy pracownicy, czy chore prawo w rękach idiotów.
  Prezesunio nie walczy z prawem tylko zbędnym kosztem.
 • @Cezary Bialik 11:40:17
  "Prezesunio nie walczy z prawem tylko zbędnym kosztem."

  A wprowadzane ozusowanie umów zlecenie to jest dobrowolne czy też jest to "prawo", które jest dodatkowym kosztem?
 • @NUS 13:13:00
  Jest to prawo którego powinni wszyscy przestrzegać a nie chwalić się że znajda sposoby na złodziejstwo. W normalnym kraju pan, który chwali się, że znajdzie sposoby na okradzenie państwa, mógłby się już przenosić w rejony bardziej sprzyjające jego pojmowaniu biznesu.

  Może parę słów o tym koszcie.
  Polski pracownik jest droższy tylko od rumuńskiego i bułgarskiego, jego utrzymanie to około 7€.
  Po przeliczeniu na zł to około 5100 z pełnymi składkami, czyli jakieś 3 tyś na rękę.
  Naprawdę nie wiem kto w Polsce godzi się pracować za takie psie pieniądze.

  Polscy pracodawcy płacili średnio w 2011 2600 brutto to niby co tu jeszcze ciąć. Podobnież 95% umów czasowych jest w pełni oskładkowanych to o co kruszyć kopie.
 • @Cezary Bialik 14:26:20
  A pro-po : „pan, który chwali się, że znajdzie sposoby na okradzenie państwa..........”

  Czyli na dobry początek niech wyjedzie ten Pan co wprowadzał VAT a następnie zarabiał na szkoleniach jak ten VAT omijać by skończyć jak na razie w „rządzie” Kaczyńskiego /Glińskiego.:)
  To taki żarcik
  Poza tym że oczywiście nie zgadzam ze zdaniem że jeżeli ktoś nie płaci czego nie musi to zaraz okrada. Okradany to na razie jestem ja ponieważ jestem ZMUSZANY do zawierania niekorzystnej dla siebie umowy ( co chyba między obywatelami jest karane) i nie mam jak się z niej wymiksować http://www.youtube.com/watch?v=0JjdyD9S1ks . Zacznijmy po prostu od dobrowolności ubezpieczenia w ZUS a potem to możemy nawet ozusować spacer po chodniku.
 • @prolet 16:03:29
  Jak rozumiem „szara strefa” to takie określenie firm działających pod konarami drzew.
  Dobrowolny ZUS, dobra, to z czego wypłacimy aktualne emerytury?
 • @Cezary Bialik 18:47:22
  To jest oczywiście ważne pytanie tak samo jak to : a z czego będzie się wypłacać gdy wyże demograficzne odejdą na emeryturę i pracujący będzie miał na utrzymaniu dwóch trzech emerytów i własną rodzinę? Odpowiedź brzmi – o własnej rodzinie niech zapomni a poza tym Polacy jakoś to będzie. Nie- inaczej : wydłuży się okres pracy( taka umowa zmieniana jednostronnie w jednym kierunku), albo sprowadzimy Chińczyków a ostatni zgasi światło. To już się dzieje więc WIEMY : będzie więcej emerytów niż pracujących.
 • @ Autor
  Związki na powązki - razem z pieprzonym socjalizmem. Wszystko na ten temat.
 • @prolet 19:16:11
  Pytanie ważne ale dopowiedzi brak.
  Zmiana wieku emerytalnego już nastąpiła w "trosce" o przedsiębiorców.
  Wyemigruje jeszcze ze dwa miliony do krajów o niższych kosztach pracy wtedy będzie gites, a jak bezrobocie spadnie.
  No chyba ,że produkcja przeniesie się na Ukrainę. Nic to wyemigruje kolejne dwa miliony.
  Wtedy postawi się słupy graniczne UE na Wiśle i dopiero będzie gites
  Wszystko wróci do macierzy
 • @Cezary Bialik 20:47:56
  Ja wiem że jestem okradany z mojego czasu, a jak to przerwać to powinni wiedzieć mądrale za 20-50 tys zł miesięcznie. Tymoszenko za złodziejską prywatyzację wsadzili do tiurmy umowy anulowano i wystawiono huty na aukcji jeszcze raz otrzymując ponoć kilkukrotną przebitkę- fajny fundusz emerytalny.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31