Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
14 postów 9 komentarzy

Po prostu

Dariusz Grabowski - ekonomista i polityk, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm III i IV kadencji, kandydat w wyborach prezydenckich w 2000, od 2004 do 2009 deputowany do Parlamentu Europejskiego

PRZEDSIĘBIORCY I INTELIGENCJA POLSCE...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kluczowa rola przedsiębiorców i inteligencji w wydźwignięciu Polski z zapaści gospodarczej.

 

 

Dr Dariusz Grabowski

 

 

           PRZEDSIĘBIORCY I INTELIGENCJA POLSCE

          POLSKA PRZEDSIĘBIORCOM I INTELIGENCJI

 

    

    Pieniądz, zysk – kategorie ekonomiczne dominują myślenie narodów i ich elit. Jako Polacy nie mamy wyboru. Albo w tym wyścigu o miejsce w gospodarce światowej przyspieszymy, zaczniemy odrabiać utracony dystans, albo przegramy. Nie będzie Polski bez fundamentu gospodarczego, bez własnych przedsiębiorstw, banków, sieci handlowych, bez polskich wynalazków i patentów przynoszących nam zyski, bez szybkiego wzrostu gospodarczego bliższego chińskim wskaźnikom, a nie europejskim.

 

    W bitwie o przyszłość Polski i Polaków zdecyduje postawa i aktywność dwóch grup społecznych - przedsiębiorców i inteligencji. 

 

    Dlaczego? Wiek XXI to czas ogromnego przyspieszenia w gospodarce światowej, w pomnażaniu bogactwa oraz zmianie reguł zawłaszczania czyli podziału tegoż bogactwa. Jesteśmy świadkami ogromnych przemian technologicznych i związanego z tym wzrostu wydajności pracy, konsumpcji, rozszerzania rynków, powstawania nowych dziedzin wytwórczości. Jednocześnie jesteśmy świadkami zmian w regułach podziału efektów pracy społeczeństw, całych narodów i państw. Na jednym biegunie rośnie ogromna rzesza pracobiorców o dochodach pozwalających na skromne, co najwyżej godne życie. Na drugim biegunie mamy coraz mniej liczne grono bogatych, o dochodach nie dających się ogarnąć wyobraźnią.

 

    W tej sytuacji nie będzie Polski bez prawdziwie polskiego, mądrego i patriotycznego przedsiębiorcy. Ponad 95% z ponad dwóch milionów przedsiębiorców to właściciele rodzinnych firm. Tylko około 1% to przedsiębiorcy zatrudniający ponad 100 osób. Główny problem to rodowód, wykształcenie i świadomość, horyzonty intelektualne i własne poczucie godności polskiego przedsiębiorcy.

 

    Część to byli komunistyczni urzędnicy, którym nieobce są prywata, cynizm i bezwzględność. Inni to „uwiedzeni” przez ideologię pseudoliberalizmu wyznawcy bredni na modłę Leszka Balcerowicza o wolnym rynku, podatku liniowym, likwidacji ZUS-u itp. Trudno ich do czegokolwiek przekonać, bo komfort osobisty odbiera im zdolność i ochotę do myślenia w kategoriach państwa i narodu. Część i to znaczna to ci, którzy na co dzień borykają się z wrogim państwem narzucającym coraz większe ciężary, zmuszającym ich do zejścia w szarą strefę. Ci boją się zabierać głos publicznie. Boją się, by ktoś im się bliżej nie przyjrzał. Strach jest tym większy, jeśli ugrupowanie polityczne mieniące się sprawiedliwymi podejmuje kampanię szkalowania przedsiębiorców jako wyzyskiwaczy. Są wreszcie i tacy przedsiębiorcy, których można nazwać   małymi cwaniakami. Żyją jak za komuny ciesząc się, że coś „zakombinowali”, że coś osiągnęli kosztem kolegi czy konkurenta.

 

    Niestety, bardzo niewielu polskich przedsiębiorców patrzy, myśli, analizuje, wnioskuje w wymiarze państwowym. Mamy co prawda organizacje teoretycznie broniące interesu polskich przedsiębiorców i gospodarki, że wymienię BCC czy Konfederację Pracodawców Polskich. Wszystkie one za nic jednak mają interes państwa jak i środowiska. Troszczą się wyłącznie o własną reklamę, aktualizację pseudoliberalnych frazesów i dbają o „prywatne układy” z władzą owocujące zleceniami, zamówieniami, przeciekami informacji. W sumie szkodzą one zarówno środowiskom przedsiębiorców, jak i Polsce. Dodajmy do tego systematycznie sączoną przez media frazeologię w myśl której przedsiębiorcy polscy powinni występować osobno i nie podejmować prób stworzenia wspólnej reprezentacji.

 

    Dlatego z radością przyjąłem wiadomość o zjeździe „Niepokonanych” – przedsiębiorców pokrzywdzonych przez instytucje i urzędy państwowe. Ucieszyłem się, bo marzy mi się – tak jak u progu lat 90-tych, gdy sam namawiałem do utworzenia ogólnopolskiej organizacji przedsiębiorców i wybicia się na własność, zdecydowana reakcja na dyskryminację polskich podmiotów gospodarczych. Dziś ponownie, a może bardziej niż kiedykolwiek, potrzebny jest pierwszy krok do utworzenia prawdziwej reprezentacji tego środowiska, ludzi, którzy jasno określą czego oczekują od państwa. Według mnie należy przede wszystkim zażądać ustanowienia reguł gry odrzucających uprzywilejowanie kapitału zagranicznego, przemoc administracyjną i podatkową. Problemem polskiej przedsiębiorczości jest wciąż wrogie jej państwo. Mechanizmy gospodarcze, doktryna narzucona przed laty przez spolegliwych i usłużnych wobec Zachodu a powiązanych z Solidarnością i postkomuną polityków ( jej uosobieniem jest Leszek Balcerowicz) wywłaszczyła Polaków z majątku a państwo uczyniła niesprawnym, zbiurokratyzowanym, skorumpowanym organizmem pogrążającym się w długach. By trwać, instytucje słabego państwa (np. NBP) działają wbrew i przeciw polskiemu przedsiębiorcy.

 

    Dlatego z całego serca kibicuję inicjatywie zjazdu „Niepokonanych”, a środowisko które sam reprezentuję – inteligencji polskiej – deklaruje gotowość do współpracy. Dlaczego tak ważna i wydawałoby się naturalna jest więź tych środowisk? Rola i miejsce inteligencji w historii państwa i narodu są szczególne. To ona ma pozwolić na zachowanie i ubogacanie naszej tożsamości. Inteligencja powinna wnosić w kulturę nie tylko słowa, ale i czyny. Tworzyć, organizować, koordynować działania środowisk i dużych grup społecznych.

 

    Dziś dramat Polski polega na tym, że inteligencja została „zainfekowana” obcymi ideologiami, egoizmem, prywatą, pogardą dla własnej przeszłości i dorobku przodków. Polska inteligencja techniczna, która była zdobyczą i dorobkiem gospodarki socjalistycznej została zmarginalizowana przez likwidację całych dziedzin przemysłu (przykładem przemysł stoczniowy i lekki) i wielu przedsiębiorstw. Polska inteligencja została wreszcie upodlona i upokorzona biedą, brakiem perspektyw i codziennymi problemami. Wielkim nieszczęściem jest to, że setki tysięcy najzdolniejszych, najbardziej energicznych, kreatywnych młodych Polaków po uzyskaniu wykształcenia wyemigrowało za chlebem i ich praca nie służy ojczyźnie.

 

    Jednocześnie z całą perfidią realizowany jest scenariusz systematycznego „ogłupiania” inteligencji poprzez kreowanie „psudoautorytetów intelektualnych”, narzucanie tematów pozornych sporów, odwracanie uwagi od spraw ważnych i fundamentalnych.

 

    A przecież to właśnie polska inteligencja powinna wespół z polskimi przedsiębiorcami postawić przed sobą zadanie umocnienia państwa, wyprowadzenia Polski z zapaści.

 

    Dlatego nasze środowisko, w którym są zarówno profesorowie wyższych uczelni, jak i kombatanci, przedsiębiorcy, ludzie wolnych zawodów wystąpiło z inicjatywą utworzenia Klubu Inteligencji Polskiej. Chcemy, by wszystkie trudne i ważne dla Polski sprawy mogły być dyskutowane i analizowane. Zamierzamy nawiązać współpracę z wszystkimi patriotycznymi środowiskami w imię służenia Polsce. Wierzymy, że są ludzie, którzy pamiętają co to mądrość, odwaga, obowiązek i odpowiedzialność. Szukamy takich i wśród przedsiębiorców i wśród inteligencji.

 

 

                 

                                       

 

KOMENTARZE

 • transza
  http://i1173.photobucket.com/albums/r586/wolnaziemia/tusk-transza.jpg
 • @Autor
  Sądzę, że ważnym zadaniem polskiej inteligencji powinno być wskazanie drogi ocieplenia wizerunku polskiego przedsiębiorcy. Za mało promujemy takie przykłady jak Marian Wieleżyński i jego spółkę właścicielsko pracowniczą.
  Są także możliwości szybkiego dokapitalizowania polskich przedsiębiorców: http://nikander.nowyekran.pl/post/63373,optymistyczne-aspekty-dokapitalizowania-polskich-przedsiebiorstw
 • Inicjatywa ciekawa,
  tylko patroni tego przedsięwzięcia budzą mój niepokój.
  Ci, co tworzyli ten system, mają go naprawiać?
  Czy może chodzi tylko o wymianę zużytych już kadr - ale z tego samego systemu?
 • Właśnie tędy droga
  Bardzo dobry wyważony artykuł. Bardzo dobra inicjatywa Klubu Inteligencji Polskiej - i Niepokonanych. Właśnie takiej współpracy i takich propozycji nam wszystkim potrzeba.
  Inteligencja Polska - to przyszłość elit Polski. To nie przypadkiem w ostatnich stuleciach zaborcy i okupanci Naszego Kraju - próbowali zniszczyć przede wszystkim, rozmaitymi sposobami - Polską Inteligencję.

  Życzę wszelkiej pomyślności - będę tę inicjatywę wspierał wszystkimi możliwymi sposobami.
  Pomyślności -
 • @Paweł Pietkun 22:32:26
  A nie było tam pana Gwiazdowskiego, pana Palikota?
  Poza tym patronuje temu przedsięwzięciu właściciel Polsatu.
  On jest tym wypchniętym do podziemi?
  Ja mam obawy, że pokrzywdzeni przez system przedsiębiorcy mają stać się trampoliną do władzy dla niezużytych jeszcze kadr starego systemu.
 • ---właściwie zastanawiam się --czy mi się jeszcze chce ?? walczyć
  ---patrząc na historię Polski - moją / mojej rodziny / Antenatów / --NIGDY nie potrafiliśmy NICZEGO WYGRAĆ dla siebie -KRWIĄ i BLIZNĄ tak jedynie potrafimy naznaczać -przyszłe pokolenia Polaków -BÓG HONOR OJCZYZNA -jest naszym polskim PRZEKLEŃSTWEM -ciekawe kto ?? nam Polakom tą kolejność ustawił ?? ETOS/ PATOS i wieczna żałoba -- jak zdarza się RADOŚĆ / ZADOWOLENIE to zawsze w poczuciu grzechu -niemalże świętokradztwa
 • @Kto dr Grabowski?
  Chce się dorwać do władzy. Niech najpierw odetnie pempowinę łączącą go z układem okrągłego stołu.

  Faber
 • @Dariusz Grabowski
  "Nie będzie Polski bez fundamentu gospodarczego, bez własnych przedsiębiorstw, banków, sieci handlowych, bez polskich wynalazków i patentów przynoszących nam zyski, bez szybkiego wzrostu gospodarczego bliższego chińskim wskaźnikom, a nie europejskim.

  W bitwie o przyszłość Polski i Polaków zdecyduje postawa i aktywność dwóch grup społecznych - przedsiębiorców i inteligencji. "
  =============

  Nie będzie Polski bez PRAWDZIWYCH WARTOŚCI.
  W bitwie finałowej o Polskę i Polaków zadecydują katolicy-patrioci Katolickiego Narodu Polskiego, reszta może w tym albo pomagać (choćby milcząc), albo przeszkadzać.

  Dziwi mnie Pana ujęcie czysto technokratyczne, ekonomiczne, co to ma być??? Całą tą swołocz nwo, zagranicznych kolonizatorów, miejscowych oligarchów systemowych można wygnać pierwszego dnia wolności. Nie to jest największym zatem problemem.

  Poza tym co było największym problemem II RP? Ano zbliżanie się wojny i teraz też jest takie zagrożenie, zawsze jest okres MIĘDZY WOJNAMI, zawsze jest zagrożenie twardą okupacją, eksterminacją. Czy przy tym są Pana "wskaźniki" na bazie lipnego zresztą PKB i innych bzdur NWO?

  Jak na kogoś wyrosłego z ruchu narodowego bardzo zmienił Pan swoje priorytety. Gospodarka głupcze? Polacy przetrwali na occie lata 80-te, a bywało gorzej podczas wojen. Damy radę. Nie chodzi o ekonomię. Nie każdy jest takim przydupasem żeby emigrować na stałe rzekomo za chlebem, czy poszukiwaniu raju ziemskiego, dla mnie to oczywista ZDRADA POLSKI. Po co się tacy rodzą w Polsce, niech się urodzą w krajach docelowych. Pomyłki jakieś.

  Zatem najważniejsze są ELITY DUCHA, WARTOŚCI.
 • @Marek Kajdas 09:26:03
  Nie chodzi o ekonomię?
  Tuskowe emerytury i Polska octem płynąca?(kto je zafunduje?)
  Polska - to polski język, i polska ziemia a na niej polskie prawo, i polski pieniądz.
  Bardziej jej się skurczyć nie da.
 • @grazss 23:18:32
  Właśnie dziwi mnie niekonsekwencja dr. Grabowskiego, z jednej strony krytykuje szkodnika jakim jest BCC, a za chwilę...

  "z radością przyjąłem wiadomość o zjeździe „Niepokonanych” – przedsiębiorców pokrzywdzonych przez instytucje i urzędy państwowe"

  Tyle że zorganizował ich, to POLSAT (czyli klika za nimi stojąca) i właśnie teraz... BCC swoją kasą, kontaktami, wizerunkiem. Na zjazd przybyli także palikotowcy, cała masa twardych liberałów właśnie supermega wolnorynkowych. Im zależy głównie na wyzerowaniu odpowiedzialności przedsiębiorców i wyzerowaniu podatków, a to oznacza przeniesienie ich na biedotę w postaci pośredniej, oraz dalsze zadłużanie państwa, samorządów. Promują ustrój kolonialny, są w istocie lobbies obcych i nurtem szkodników, bo na państwo trzeba patrzeć całościowo, patriotycznie.

  Coś tu nie gra i przykro że tłem tego są faktycznie poszkodowani przedsiębiorcy, skrzywdzeni przez system. Bardzo im współczuje, ale namawiam do ostrożności w dopieraniu sojuszników, promotorów, bo maluczkich to BCC ma akurat głęboko w dupie!

  Na moje oko wygląda to na tworzeniu nowej partii, czy też nurtu politycznego ze zdolnością koalicyjną obrotową, czyli ze wszystkimi, ale w domyśle najbardziej z PO, SLD, Palikotami, PSL. Gdyby PiS wygrał, to może ich poślą (promotorzy?) w roli kreta żeby ich wykończyć jak w latach 2005-7.

  Mam nadzieje że z kręgów NE powstanie taka zacna inicjatywa polityczna, która nie będzie miała zdolności koalicyjnej z paskudami III RP. Tu trzeba mieć twardy kręgosłup! Jeżeli Niepokonani do nas dołączą w co wątpię zważywszy na kontekst ich powstania, to pytanie co zrobią po wyborach, będą nam lojalni? Poszukają nowych przyjaciół?
 • Szanowny Autorze
  wszyscy, bez wyjątku, znaczący przedsiębiorcy w Polsce zostali spacyfikowani i przejęci "opieką" byłych esbeków i dzisiejszych służb.
  I w zasadzie na polu biznesu zaczyna się poważana polityka: finansowanie swoich przedstawicieli w terenie do sejmu, senatu, sejmików wojewódzkich - wszędzie tam, gdzie można załatwić odpowiednią korzyść*

  *korzyść - jest nią odpowiedni (oczekiwany) zapis ustawy, jej zmiana lub uchylenie
 • @Łażący Łazarz
  Układ zwany "Okrągłym Stołem" i porozumienie zawarte przy stole i pod stołem a także to zawarte w Magdalence jest wspólną pempowiną dla wszystkich partii. Razem stanowią układ-trzymających władzę-i cały czas jest ONA w ich rękach. Pan dr Grabowski jest z tego układu politycznego.Pozdrawiam.

  Faber

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31