Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
14 postów 9 komentarzy

Po prostu

Dariusz Grabowski - ekonomista i polityk, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm III i IV kadencji, kandydat w wyborach prezydenckich w 2000, od 2004 do 2009 deputowany do Parlamentu Europejskiego

DO RYSZARDA BUGAJA

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

List do Ryszarda Bugaja w sprawie Marszu Niepodległości

 

                                DO RYSZARDA BUGAJA
 
 
     Ryszard Bugaj swym życiem udowodnił, że wolność, godność, prawda, dobro wspólne to nie są puste dźwięki, ale idee dla których należy pracować, a gdy trzeba to o nie walczyć. Zatem Ryszard Bugaj w polskim życiu publicznym zasługuje na prawdziwy szacunek. Co więcej, Ryszard Bugaj w sprawach wagi najwyższej, gdy szło o dobro Polski potrafił wznieść się ponad podziały polityczne czy różnice ideologiczne i odważnie podejmować samodzielne decyzje. Dał tego dowód w roku 2004. Wbrew lewicowo-liberalnej, poprawnej politycznie, salonowej koterii nawołującej do całkowitej uległości wobec dyktatu brukselskich technokratów usiłujących narzucić Polsce niekorzystne warunki członkostwa w Unii Europejskiej, Ryszard Bugaj podpisał wspólny list protestacyjny, wzywając jednocześnie rząd RP do twardej obrony polskich interesów. List ten podpisali także: Jan Olszewski, Jarosław Kaczyński, Janusz Dobrosz, Dariusz Grabowski.
 
     Dlatego ja, który znam i szanuję Ryszarda Bugaja nie mogę milczeć po przeczytaniu notatki prasowej o „liście intelektualistów”, podpisanym również przez Ryszarda Bugaja. To apel o „nie przyłączanie się do marszu niepodległości 11 listopada w Warszawie” ani do „kontrmanifestacji środowisk lewicowych”. Udzielenie odpowiedzi Ryszardowi Bugajowi uważam za swój obowiązek.
 
     Ryszard Bugaj może nie pamięta, ale za czasów komuny środowiska opozycyjne z rosnącą determinacją organizowały obchody rocznicy niepodległości 11 listopada, a do najbardziej zaangażowanych należał ś.p. Wojciech Ziembiński.
 
     Myślę, że Ryszard Bugaj zgodzi się, że jednym z fundamentalnych celów naszej walki było prawo do wolności, a tym samym do organizowania obchodów, rocznic, wystąpień i manifestacji. Słowem - prawo do zachowania i ochrony naszej tożsamości. Sądzę, że każdy Polak i przyjaciel Polski, kto by to nie był, zasługuje na szacunek i uznanie, jeśli chce świętować, bądź uczestniczyć w uroczystościach rocznicowych związanych ze Świętem Niepodległości Polski 11 listopada.
 
     Myślę, że Ryszard Bugaj zgodzi się, że szczególne prawo a nawet przywilej
(choć oni mówią tu o obowiązku) do organizowania i uczestnictwa w obchodach 11 listopada mają kombatanci II wojny światowej a także „żołnierze wyklęci” walczący z komuną po 1944 roku. Informuję, że to właśnie oni są wśród organizatorów i honorowych uczestników tegorocznego marszu w Warszawie i będą szli w pierwszym szeregu.
 
     Ryszard Bugaj zgodzi się – tak myślę – że jednym z dowodów na niewypełnienie testamentu Solidarności jest fakt, że środowiska, które w latach 70-tych i 80-tych walczyły o wolną Polskę dziś nie chcą i nie potrafią zorganizować godnych obchodów rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada.
 
      Co gorsza, nie próbują sprzeciwić się, gdy ugrupowania lewicowe bądź pseudo lewicowe w imię nowego kosmopolityzmu i internacjonalizmu dążą do wykreślenia z kalendarza dat i świąt polskich dnia 11 listopada. Chcą zohydzić to, co dla wszystkich kochających Polskę jest święte. Wzywają przecież nie do organizowania własnych, legalnych, lepszych obchodów rocznicy 11 listopada, a do „zatrzymania”, „rozpędzenia” marszu niepodległości w Warszawie.
 
     Pytam Ryszarda Bugaja jakim prawem ktoś śmie zabronić tego, co jest prawnie dozwolone i z prawem zgodne, a co jest dowodem przywiązania do Polski.
 
     Pytam Ryszarda Bugaja czy o taką Polskę walczyliśmy, by dziś przestraszyć się i ulec grupie tych, którzy chcą przemocą, pełni nienawiści, powstrzymać marsz niepodległości.
 
     Odpowiem. W imię odwagi, obowiązku, odpowiedzialności za wolną Polskę marsz niepodległości odbędzie się.
 
     A do Ryszarda Bugaja i myślących jak on zawołam tak, jak robiliśmy to za komuny – „Chodźcie z nami”.
 
 
 
 
Dariusz Grabowski
Członek Komitetu Honorowego
Marszu Niepodległości                                                                                    były poseł i europoseł RP

KOMENTARZE

 • @Autor
  Pan Ryszard Bugaj powinien przeczytać ten wiersz:

  http://kaz47.nowyekran.pl/post/36621,ja-tez-jestem-faszysta

  Może jak przemyśli, przestanie kroczyć razem z "łamiącymi ramiona" i z "dzierżącymi sierp i młot" i przestanie udawać, od czasu do czasu tylko, Polaka patriotę.

  Pozdrawiam.
 • @
  Jak nisko upasc musi w narodzie patriotyzm, aby w ogole dyskutowac nad sensem brania udzialu w demonstrowaniu postawy patriotycznej w dniu swieta narodowego.
  Irlandczyk umarlby ze smiechu, gdyby ktos probowal przekonywac go, ze swietowanie Dnia Sw. Patryka jest zachowaniem dalece kontrowersyjnym, natchnietym nacjonalistyczna wrogoscia, albo wrecz faszyzmem - a moze raczej dalby w morde.
  Zobaczcie, jak Dzien Niepodleglosci swietuja Amerykanie.
  A w Polsce czytam, ze organizacje zydowskie protestuja wobec swietowania tego dnia manifestacjami przez Polakow w Polsce.
 • @Autor
  Mam wielki szacunek dla Pana za wierność i stałość w "uczuciach"do Polski i Polaków....Natomiast pan Bugaj stracił na wiarygodności i na jego miejscu usunąłbym się w cień,bo "zatruwa" patriotyczne powietrze !!!...dołączył do grona ks.(?)sowy i całej tej grupki celebrytów,którzy dorabiają w TV niszcząc dzisiaj wszystko,co się da.....wstyd i hańba,panie bugaj....kup pan sobie lustro i popatrz w swoja "zacna",dzisiaj zakłamaną twarz..........
  A Panu europosłowi życzę wytrwałości i pozdrawiam.............
 • Do autora...
  Dlatego pan Bugaj kiedyś tworzył Unię Pracy z panem Polem i panem Małachowskim, dlatego też nie ma się co dziwić dzisiejszym postępowaniem tego pana.
 • Polacy zwariowali, mamy dom wariatów!
  Wszystko zaczynają utożsamiać z PiS-em. Wszystko to co polskie, narodowe katolickie zaczyna ich mierzić tych psu-bratów. Po Bugaju bym się nie spodziewała takiego zachowania!
 • @betti
  U pana Bugaja punkt siedzenia jest połączony z punktem widzenia.
  Zmienił punkt siedzenia i od razu zmienił mu się punkt widzenia.
  Pozdrawiam
 • ryszard bugaj
  Pamiętam o R>B.całe swoje dorosłe życie.Pamietam ja z zaparty tchem i nadzieją wsercu widywaliśmu go w reżimowej/teraz też jest taka sama/telewizjii,pamietam jego obecność w sejmie , w Slidarnośći,i był dla mnie KIMś. Bardzo bolą mnie jego ostatnie występy a szczególnie deklaracja prze wyborami-nie idę na wybory bo nie mam na kogo glosować,coś niebywałego , po Smolęńsku, w telewizjii TVN24 "Mój" bugaj mówi że nie ma na kogo glosować,
 • ---- a nad tym wszystkim -UNOSI się tragedia NARODU POLSKIEGO
  --właśnie przed chwilą -rozmawiałam z kolegami mojego syna / 21-24 lata/
  -zapytałam ot tak -co u was Panowie ??? młodzi ludzie bez iskry młodości w oczach -mówią mi !!!! a czekamy na 2012 rok -niech to się wszystko ROZWALI !! już dłużej w tym syfie nie da się żyć !!! / mówiąc to-wcale nie żartowali /
 • x
  Nie skreślałbym Bugaja. Ludzie się po prostu, czasem, mylą i do tego rzadko są jasnowidzami. Weźmy takiego Coryllusa i jego sugestie. Zweryfikować może to tylko czas. Bugajowi może się poprawić, a Coryllus w razie niespełnienia wróżby, może użyć Dreyfusa przy innej okazji. Taki Dreyfus jest wielokrotnego użytku.:)
 • -- z latami straciłam -jedwabistość języka :)) ni jak się nie da
  --P.Bugaja od lat postrzegam jak koleżanki z BURSY --CICHODAJKA !!!
 • @Nathanel
  Bugaj nie jest nawet socjalistą, to kimże jest? Zgubił się już dawno, nie może się zdecydować, zdaje się że jednak stale jest po stronie ONYCH. Człek new world order, to pewne, acz są pewne wstawki ciekawe.

  Panie Grabowski. Sam Pan jest bez winy? Wszystkie projekty polityczne, decyzje były udane, sensowne? Jaka jest Pana wiarygodność jako polityka? Jako ekonomisty, kontestatora może i spora, ale jako polityka?

  A chcemy ruchu katolickiego, wreszcie w pełni katolickiego, kto ma jaja na taki nurt polityczny? Zwykli ludzie. Jednak nie damy rady się zorganizować bez celebrytów.
 • @Łażący Łazarz
  "W Dzień Niepodległości Polacy nie mogą zorganizować spokojnie marszu niepodległości. Aż nie chce mi się wierzyć, że Bugaj to zrobił."

  Może nie traktuje lekko towarzystwa ONR w tym Marszu ?
 • x
  Ale żeś Rychu oberwał! Trochę ci się należało, co?:D
 • 08.11.2011 - oświadczenie Gabrieli Masłowskiej
  Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
  Posiedzenie nr 1 (1 dzień, 08-11-2011)
  Oświadczenia.

  Poseł Gabriela Masłowska:
  Dziękuję, panie marszałku.

  Wysoka Izbo! 5 listopada tego roku Polska Agencja Prasowa opublikowała odpowiedź wiceministra finansów Ludwika Koteckiego na interpelację posła Aleksandra Łuczaka w sprawie wprowadzenia w Polsce waluty euro. W powyższej odpowiedzi wiceminister Kotecki wyraził pogląd: Na mocy poszczególnych traktatów Polska jest zobligowana do wypełnienia niezbędnych warunków osiągnięcia trwałej konwergencji nominalnej i prawnej, a w jego następstwie - do przyjęcia wspólnej waluty.

  Nie będę ukrywać, że jestem zmartwiona defensywnym charakterem odpowiedzi pana ministra Koteckiego. W odpowiedzi zabrakło bowiem szeregu istotnych spostrzeżeń, które pozwolę sobie przedstawić.

  Po pierwsze, jest prawdą, że Polska na razie nie wywalczyła oficjalnego zwolnienia z obowiązku przyjęcia euro, ale pragnę przypomnieć, że traktat akcesyjny dopuszcza możliwość zmiany warunków członkostwa. Mamy prawo domagać się zwolnienia Polski z obowiązku przyjęcia euro. Prawo unijne ulega bardzo często zmianom, co więcej, wyłączenie wszystkich państw niewchodzących w skład strefy euro z obowiązku przyjęcia euro byłoby udoskonaleniem prawa unijnego.

  Po drugie, mówi się czasem mniej więcej tak: większość Polaków głosujących w referendum w 2003 r. już opowiedziało się za przyjęciem euro. A ja odpowiadam: owszem, ale większość głosujących Polaków opowiedziała się wówczas za tym, aby ten obowiązek miał charakter bezterminowy. W traktacie akcesyjnym nie ma żadnej konkretnej daty przyjęcia euro. To bardzo ważna informacja.

  Po trzecie, w przeszłości wiele unii walutowych się rozpadało. Unia walutowa tworzona na obszarze, gdzie żyje wiele narodów, jest bardzo ryzykownym eksperymentem. W przeszłości takie eksperymenty często kończyły się rozpadem unii walutowej.

  Po czwarte, nie jest przecież wykluczone, że Polska wyjdzie za pewien czas z Unii Europejskiej. W 1982 r. na Grenlandii odbyło się referendum w sprawie członkostwa Grenlandii w EWG. Większość Grenlandczyków opowiedziała się za wyjściem z tej organizacji. W Wielkiej Brytanii powstała niedawno inicjatywa przeprowadzenia referendum w sprawie dalszego członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej. Nastroje społeczne podlegają zmianom. Może więc tak jak obecnie większość Polaków nie chce zamiany złotego na euro, tak za jakiś czas nie będzie chciała obecności Polski w Unii Europejskiej. Tego nie wiemy, ale czy możemy to wykluczyć?

  Po piąte, prawie 2 lata temu, dnia 10 listopada 2009 r., na łamach ˝Rzeczpospolitej˝ ukazały się wyniki badań socjologicznych, z których wynika, że aż 73% Polaków uważało wówczas, że zagrożeniem dla niepodległości Polski jest przejmowanie przez Unię Europejską uprawnień polskich władz. Biorąc pod uwagę to, że od tego czasu poparcie dla członkostwa Polski w Unii nie wzrosło, tylko spadło, można oczekiwać, że wyniki analogicznych badań byłyby co najmniej podobne, a może wspomniany odsetek Polaków byłby nawet wyższy niż 73%.

  Po szóste, odnoszę wrażenie, że wypowiadanie opinii typu: Polska jest zobowiązana przyjąć euro i koniec dyskusji, ma na celu doprowadzenie do osłabienia woli walki u zwolenników złotego. Jestem głęboko przekonana, że to trud daremny, to syzyfowa praca. Myślę, że wielu z nas w prywatnych rozmowach dostrzega, jak wiele osób wyraża zdecydowany przeciw w stosunku do koncepcji przyjęcia euro. Powyższą tendencję pokazują także badania socjologiczne. Wskazuje na to lektura wypowiedzi internautów. Powiem krótko: rośnie bunt przeciwko koncepcji wejścia Polski do strefy euro.

  Pana ministra Ludwika Koteckiego zachęcam zaś do tego, aby w swych wypowiedziach wyrażał więcej niż dotychczas ochoty do obrony atrybutów suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej.

  Niedawno obchodziliśmy święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, wspominaliśmy tych, którzy pracowali dla Polski, bronili jej, a gdy nie było innego wyjścia, mówiąc słowami Juliusza Słowackiego, szli ˝po kolei, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec˝.

  W tym kontekście odwołam się do pewnego przykładu pokazującego, jak wielką wartością jest niepodległość. Jan Ludwik Popławski, wybitny działacz narodowy, opisywał w jednym ze swoich pism pewną scenę z zebrania urządzonego w Warszawie jeszcze w XIX w., gdy Polska znajdowała się pod zaborami. W trakcie tego zebrania jeden z mówców przekonywał obecnych włościan, że przyszła Polska będzie, jak to się wyraził, rajem dla ludu. Można powiedzieć, że to naturalne, zrozumiałe, że ktoś zastanawia się, jaka będzie przyszłość poszczególnych warstw społecznych, gdy Polska odzyska niepodległość. I teraz uwaga, Popławski opisuje, że później, podczas tego zebrania, wstał pewien człowiek, którego Popławski nazwał chłopem z Królestwa. (Dzwonek)

  Kończę, panie marszałku.

  Ów włościanin, odnosząc się do perspektyw stanu rolniczego w warunkach przyszłej niepodległości, powiedział: Jaka będzie ta Polska, to my nie wiemy, a i tego nie wiemy, czy będzie nam gorzej, czy lepiej. My chcemy Polski, bo my jesteśmy Polacy.

  Czy jednak nie jest tak, panie ministrze, że obrona Polski tu i teraz oznacza także obronę poszczególnych atrybutów suwerenności naszego państwa? Niech sobie pan, panie ministrze, to wszystko spokojnie przemyśli, mając niejako przed oczami te ważne słowa wypowiedziane niegdyś w czasach zaborów przez polskiego rolnika: My chcemy Polski, bo my jesteśmy Polacy. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)

  http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/wypowiedz.xsp?posiedzenie=1&dzien=1&wyp=048

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31